Zatepľovacie systémy EKO-STZ zlepšujú tepelno izolačné vlastnosti obvodových plášťov stavebných objektov, znižujú spotrebu energie na vykurovanie budov a zvyšujú tepelnú pohodu bývania. Obmedzujú možnosť kondenzácie vodnej pary na vnútornej strane konštrukcie, čím znižujú riziko vzniku plesní. Výrazným spôsobom prispievajú k sanácií vád a porúch budov a zaisťujú ochranu obvodového plášťa pred klimatickými vplyvmi. Kvalitné architektonické riešenie povrchu zatepľovacieho systému zvyšuje estetické pôsobenie objektu. Zateplenie prispieva k zníženiu emisií pri výrobe energie, čo má priaznivý vpyv na životné prostredie. Zatepľovacie systémy EKO-STZ sú založené na tepelno izolačných vlastnostiach polystyrénových dosák alebo dosák z minerálnych vlákien, ktoré sú na obvodový plášť aplikované kontaktným spôsobom, t.j. lepením. Zatepľovací systém EKO-STZ sa kotví plastovými tanierovými hmoždinkami , ďalej sa aplikuje armovacia vrstva s výstužnou sieťovinou a finálna povrchová úprava, ktorú môže vytvárať napr. niektorá z mnohých variant prefarbených tenkovrsvých dekoratívnych omietkovin. Podľa použitého tepelného izolantu rozlišujeme dva základné typy zatepľovacích systémov:
Kontaktný zatepľovací zystém s použitím fasádnych dosák z expandovaného alebo extrudovaného polystyrénu. Z dôvodu požiarnej bezpečnosti je jeho použitie obmedzené výškou 22,5 m, nie je možné ho použiť v požiarnych pásoch a na objektoch s očakavanými problémami pri transporte obyvateľov (napr. zdravotnícke objekty).
Kontaktný zatepľovací systém s použitím minerálnych dosák s kolmo alebo pozdĺžne orientovanými vláknami. Jeho použitie nie je z hľadiska požiarnej bezpečnosti obmedzené.
Ekonomické:
Stavebno- technické:
Úžitkové hľadisko:
Zdravotné:
Ekologické:
Hlavným dôvodom pre zateplenie budovy je úspora energie potrebnej na vykurovanie. Zateplením sa okolo budovy vytvorí ochranná vrstva s minimálnym množstvom tepelných únikov. Tým sa súčasne znižuje riziko zrážania vodných pár na vnútornej strane obvodových stien a následný vznik plesní. Zatepľovací systém tiež ochráni pôvodnú stavebnú konštrukciu pred nepriaznivými vplyvmi počasia, čo predlžuje životnosť budovy.
Konkrétny prípad paneláku z Košíc dokazuje výhodnosť zateplenia budovy. Klasický panelový dom postavený v osemdesiatych rokoch, ktorý má 36 bytov a tri schodiská, mal pred zateplením spotrebu tepla 1616 GJ. Po zateplení budovy a vyregulovaní kúrenia spotreba klesla na 719 GJ.